- Pamiętaj, żeby aby wygenerować deficyt musisz odjąć np. 300-500 kcal od CPM.
Przykład: Twoja całkowita przemiana materii (CPM) to 2400 kcal, aby wygenerować deficyt, możesz odjąć np. 500 kcal i stosować dietę 1900 kcal. - Ustalając deficyt kaloryczny, nigdy nie powinniśmy schodzić poniżej PPM.
- Uśredniając, przyjmuje się, że aby schudnąć 0,5 kg tygodniowo, należy jeść mniej o około 500 kcal.
- Przyjmuje się, że optymalna utrata masy ciała to od 0,5 do 1% tygodniowo w przypadku BMI 25–35 (prawidłowa masa ciała – otyłość 1. stopnia).
- W przypadku wyższych stopni otyłości (BMI powyżej 35) utrata masy ciała w ciągu jednego tygodnia może wynosić więcej niż 1% – w zależności od wagi od 1 do 3%.
* PPM – podstawowa przemiana materii: ilość energii (w kaloriach) potrzebna organizmowi do zaspokojenia podstawowych potrzeb organizmu: kalorie wydatkowane na ogrzanie ciała, prace narządów (bicie serca, oddychanie itp.), wszystko to, na co nie masz wpływu, a i tak musi się wydarzyć dla zachowania funkcji życiowych.
* CPM – całkowita przemiana materii: ilość energii (w kaloriach), jaką wydatkujesz w ciągu dnia na wszystkie aktywności = PPM × współczynnik aktywności fizycznej (PAL). W zakres CPM wchodzą wspomniane wcześniej ogrzanie ciała czy praca narządów, a do tego każdy trening, ćwiczenia, siłownia, basen i aktywność pozatreningowa: sprzątanie, gotowanie, spacer, wejście po schodach, a nawet drobne ruchy typu wiercenie się na krześle w pracy.